Od čtvrtku 21. do soboty 23. září můžete v našich prodejnách na Floře a na Bělohorské ochutnávat nejznámější italské sýry – Parmigiano Reggiano, Asiago a Gorgonzolu dolce i piccante. Ochutnávky probíhají v časech čtvrtek – pátek od 14:00 do 20.00 a v sobotu od 9.00 do 18.00.

Parmigiano Reggiano – sýrová delikatesa uznávaná a ceněná po celém světě. Polotučný sýr, který se vyrábí ze syrového kravského mléka, má tvrdou, slámově žlutou kůrku a je více či méně hutný s jemným zrnem. Má charakteristickou jemnou a delikátní chuť, která se zráním stává pikantnější.

Výroba mléka a jeho přeměna na sýr je situována do provincií: Parma,  Reggio Emilia, Modena, Bologna, levý břeh řeky Reno, Mantova, pravý břeh řeky Pád. V této oblasti se nalézá více než 3 200 zemědělských farem a přes certifikovaných 350 sýráren, které mléko každodenně zpracovávají a zabezpečují zrání sýra po dobu, která trvá od dvanácti měsíců až do dvou a více let.

Parmigiano Reggiano_24 mes_700x700_stin (1)

Gorgonzola je slámově bílý sýr, jehož zelené skvrny jsou výsledkem procesu zvaného mramorování, tedy tvorba plísní. Má krémovou, vláčnou strukturu a nezaměnitelnou vůni s výraznou a pro něj typickou chutí. Typ „dolce“ je lehce štiplavý, naopak Gorgonzola „piccante” je velmi pikantní, má intenzivní mramorování a je více drobivá. Oba druhy se vyrábějí z pasterizovaného mléka, ke kterému se přidávají mléčné kultury a vybrané druhy plísní, které pak dají vzniknout typickému žilkování. Zrání tohoto sýra trvá alespoň 50 dní u typu „dolce“ a více než 80 dní u typu „piccante“.

Gorgonzola se smí vyrábět pouze v provinciích Novara, Vercelli, Cuneo, Biella, Verbano, Cusioa, Ossola, v oblasti Piemonte a Bergamo na území Casale Monferrato,Brescia, Como, Cremona, Lecco a v Lombardii pak na území Lodi, Milano, Monza, Pavia a Varese.

K výrobě sýra Gorgonzola DOP se používá pouze ten den nadojené mléko z výše uvedených oblastí. Tím se již od primární suroviny zaručuje originalita a regionální unikátnost tohoto sýra. Dnes se sýr vyrábí na 36 místech, kde se respektují vysoké hygienicko-sanitární normy. Výroba i kontrola je z velké části prováděna ručně.

Gorgonzola picante_700x700_stin (1)

Mladý sýr Asiago Fresco, někdy také zvaný Asiago Pressato, se vyrábí z plnotučného mléka, jež má dobu zrání nejméně 20 dní. Je typický svou bílou nebo lehce slámovou barvou s výraznými a nepravidelnými otvory. Chuť tohoto sýra připomíná čerstvě nadojené mléko, je delikátní, příjemně se rozplývá v ústech a zanechává neodolatelně sladký, ale zároveň lehounce nakyslý podtón.

Asiago Stagionato, nazývaný také Asiagod’allevo, je zrající sýr, který se vyrábí z polotučného mléka a jehož doba zrání se pohybuje od 3 do 15 a více měsíců. Vyznačuje se svou slámově nažloutlou barvou s výraznou kořenovou chutí, která se zvyšuje s délkou zrání. Charakteristickým znakem jsou pak malé až středně velké otvory. Vyskytovat se může pod názvem Asiago Mezzano (doba zrání 4-6 měsíců), Asiago Vecchio (doba zrání 10-15 měsíců) a Asiago Stravecchio (doba zrání více než 15 měsíců).

Svěží sýr Asiago Fresco a polotvrdý zrající sýr Asiago Stagionato se vyrábí v oblasti, která sahá od bohatě zavlažovaných pastvin Pádské nížiny až po horské pastviny oblastí Asiago a Trentino. Oblast, ze které pochází mléko na výrobu sýra Asiago DOP zahrnuje čtyři provincie: Veneto, Trento, část Padovy a Trevisa. Sýr Asiago se vyrábí z mléka ze zemědělských farem, které je plně zpracováno v nadm. výšce nad 600 metrů. Díky tomu si může do svého názvu přidat i označení “Výrobek z hor”. Pouze sýr, který je vyráběn v této oblasti, je skutečným a autentickým Asiago DOP.

asiago fresco_Q

Více o ochutnávkách i ochranných značkách kvality najdete zde: http://www.pravachutdolcevita.cz

plakat1