Lanýž je nedílnou součástí haute cuisine. Má pověst neodolatelného kulinářského zážitku a pokrmy z něj jsou ozdobou svátečních stolů.

V gastronomii se využívá několika druhů. Za ty nejcennější se pro výraznou specifickou vůni a chuť považují lanýže bílé, jejichž cena na lanýžových aukcích běžně překračuje cenu zlata. Častěji se proto člověk setká s černými variantami, které jsou sice méně aromatické, zato však rozšířenější a částečně se dají i pěstovat.

Protože čerstvý lanýž vydrží použitelný pouze několik dní, zpracovává se velká část nalezených lanýžů do lanýžových olejů, paštik a omáček. Ty jsou cenově mnohem dostupnější a právě jim vděčíme za masovou oblibou této královské pochoutky. Pravdou je, že chuť lanýžů je natolik výrazná, že si na ni mnozí z nás musí nejdříve zvyknout. Dobrou cestou, jak se k nevšednímu chuťovému zážitku projíst, jsou právě lanýžové produkty.

Plodnice lanýžů rostou pod zemí, nejčastěji v listnatých lesích Středomoří, kde se vyskytují v několika specifických oblastech (Piemont, Toskánsko v Itálii, francouzský Périgold či některé oblasti Istrijského poloostrova). Ve Francii se tradičně vyhledávali se speciálně vycvičenými prasaty, v Itálii k tomuto účelu využívají psů.

Naším dodavatelem lanýžových výrobků je rodinná firma Savini Tartufi z Toskánska. Sběrem lanýžů se živí již od dvacátých let minulého století a její výrobky patří mezi světovou špičku. V sortimentu mají nejen čerstvé lanýže, ale také lanýže nakládané v oleji, lanýžová másla, lanýžem ochucené soli, lanýžové oleje, med či různá lanýžová paté. Mimochodem, právě rodině Savini vděčí lanýžový svět za unikátní prvenství. V roce 2007 majitel firmy Luciano Savini našel se svým synem jeden z největších exemplářů světa. Jeden a půl kilogramový bílý lanýžkterý na procházce vyhrabal jejich pes Rocco, je zapsán v Guinessově knize rekordů a prodal se za neuvěřitelných 330 tisíc dolarů.

Od firmy Savini Tartufi v Kredenci nabízíme lanýžové pochoutky, jako jsou lanýžové máslo, lanýžá sůl, plátky lanýže v olivovém oleji, lanýžovou salsu či paté.

Med s bílým lanýžem

miele-tartufo-bianco-elegance1

V medu se výtečně konzervuje specifická vůně i chuť lanýžů. Použití je jako u běžného medu. Výborně chutná třeba s sýrem pecorino. Pro vyznavače netradičních chutí –  také s vanilkovou zmrzlinou.

Cena: 355,- Kč / 40 g
Složení: italský med 95%, bílý lanýž 5%, aroma

Máslo s černým letním lanýžem

burro-tartufo-nero-elegance1

Nejstarší způsob, jak uchovat unikátní chuť a vůni čerstvých lanýžů, je naložit je do rozpuštěného másla. Ochucené máslo pak můžete mazat na pečivo stejně jako to běžné, ochutit s ním rýži, těstoviny či dušenou i grilovanou zeleninu nebo použít jej k výrobě pomazánek. Chuť lanýžů skvěle vynikne v míchaných vajíčkách. Po otevření skladujte v chladničce při teplotě 0 až +4°C a spotřebujte do 10 dnů.

Cena: 379,- Kč / 80 g
Složení: máslo, černý lanýž 5%, slunečnicový olej, sůl, aroma, mléčné tuky 76%, celkem tuky 95%.

Olivový olej extra virgine s bílým lanýžem

olio-oliva-tartufo-bianco-elegance1

Olivový olej s velmi aromatickým bílým lanýžem je vhodný studené i teplé kuchyně. Jeho nezaměnitelná vůně a chuť  zvýrazní smetanové omáčky a saláty.

Cena: 369,- Kč / 55 ml
Složení: extra panenský olivový olej, aroma bílého lanýže

Lanýžová salsa

salsa-tartufaio-elegance1

Výtečně vyladěná kombinace lanýžů, oliv, kapary a ančoviček. Lze použít jako předkrm samostatně s pečivem, do těstovin, k přípravě omáček, dipů a salátů.

Cena: 259,- Kč / 90 g
Složení: žampiony, olivový olej, černé olivy, černý letní lanýž 5%, kapary, ančovičky, výtažek z kvasnic, sůl, pepř, aroma.

Paté z černých letních lanýžů

pate-tartufo-nero-elegance1

Ideální rychlá pomazánka na bruschetty. Možno použít k dochucení rýže a těstovin, zvýraznění dušené i grilované zeleniny či přípravě zapékaných pokrmů.

Cena:
579,- Kč /30 g
Složení: černý letní lanýž 98%, arašídový olej, sůl.

Plátky černého letního lanýže

affettati-tartufo-nero-elegance1

Plátky lanýže naložené v olivovém oleji můžete využít při přípravě lanýžového rizota či těstovin, do zapékaných pokrmů, panin, carpaccia, salátů či omelet. Vynikající chuť a aroma lanýžů zdokonalí každý pokrm.

Cena: 529,- Kč / 30 g
Složení: černý lanýž 62%, olivový olej, sůl, pepř, aroma